Centurion (2010) | ලෙයින් ලියවුනු ඉතිහාසය…

මගේ පළමු පරිවර්තනය වූ –300– සදහා, කමෙන්ට් දුන් හා සුබ පැතු සැමට පළමුවෙන්ම ස්තූතිය පුද කරමි. මෙවර කලකට පෙර බයිස්කෝප් වෙබ් අඩවියෙන් මංගල සුබසිංහ සහෝදරයා සිංහල උපසිරැසි නැතිව ලබාදී තිබූ සෙන්චූරියන් සිනමා පටයට මගේ දෙවන උපසිරැසිය ලබාදීමට අදහස් කළෙමි. 300 සිනමා පටය පසුබිම් වූ කාලය හා සිදුවීම් වලට මෙම සිනමා පටයද විශාල සම්බන්ධයක් පවතී.

දෙවන ශත වර්ෂයේ (ක්‍රි.ව.117 දී පමණ) රෝම අධිරාජ්‍යය ඊජිප්තුවේ සිට ස්පාඤ්ඤය දක්වාද දකුණින් කලු මුහුද දක්වාද පැතිරී තිබුණා. නමුත් බ්‍රිතාන්‍යයේ ඈත උතුරු කෙළවරම පිහිටි ස්කොට්ලන්තයේ අති කර්කශ හා අධිශීත ප්‍රදේශයක වාසය කල කිසිවෙකුට අල්වා ගත නොහැකි, අති කෲර භයානක හා ම්ලේච්ඡ ගෝත්‍රයක් වන පික්ට්ස් නම් ජන කොටස හා ඔහුන්ගේ ගරිල්ලා සටන් ක්‍රම හේතුවෙන්, රෝම හමුදාවට එම ප්‍රදේශය පසුකර ඉදිරියට යාගත නොහැකිව වසර 20ක් පමණ එක තැන සිර වී සිටිමට සිදුවූනා. බ්‍රිතාන්‍යය පාලනය කල රෝම පාලකයා වන ඇග්‍රිකෝලා නැවත රෝමය බලා යාමට මහත් කැමැත්තෙන් සිටි අයෙක්. මෙම අරමුණ ඉටුකර ගැනීම සදහා, රෝම සෙනෙට් සභාවේ ආශිර්වාදය ලබා ගැනීමේ අටියෙන්, පික්ට්ස්ලා විනාශ කර දැමීමට විරෑලස් නම් සේනාධිපතියා යටතේ යෝර්ක් බලකොටුවේ සිට
9 වන බලකායේ 3000 ක සේනාවක් පිටත් කරන ලදී. (ලෝක යුද ඉතිහාසයේ විශාල අභිරහසක් ඉතිරි කරමින් සිදු වූවේ කුමක්දැයි සිතා ගත නොහැකි ලෙස මෙම සේනාව අතුරුදහන් වූවා. මෙම සිදුවීම පසුබිම් කර ගනිමින් මෙම සිනමා නිර්මාණය ගොඩ නැගී ඇත.)

මෙයට පෙර පික්ට්ස්ලා -ඉන්ච්ටූට්ඉල්- නම් බලකොටුවට පහරදී විනාශ කර අත් අඩංගුවට ගත් සෙන්චූරියන් තනතුරක් දැරූ ක්වීන්ටස් ඩයස් නම් නිලධාරියා, ඉන් මිදී පැන යන අතරතුර මෙම 9 වන බලකායට හමුවේ. නැවතත් ඔහු මෙම සේනාව සමග පික්ට්ස්ලා විනාශ කිරීමට ගමන් ගන්නා අතර, මගපෙන්වන්නියකගේ පාවාදීම නිසා එම හමුදාවද සමූලඝාතනය වේ. ඩයස් ඇතුළු කීප දෙනෙක් මෙම විනාශයෙන් බේරී පලායයි. පික්ට්ස්ලාගේ අත්අඩංගුවට පත් තම සේනාධිපති විරුලස් බේරා ගැනීමට පික්ට්ස් කදවුරට ඇතුල් වන මේ පිරිසේ එක් අයෙකු අතින් පික්ට්ස් රජුගේ කුඩා පුතු මියැදෙනවා.

මින් මහත් කෝපයට පත්වන පික්ට්ස් රජු මෙම පිරිස මරා දැමීමට පිරිසක් පිටත් කරයි.ඉන්පසු රෝම කදවුරක් සොයා යන ඩයස් ඇතුළු පිරිස මුහුණ දෙන අති දුෂ්කරතාවයන් හා ඔහුන් පසුපස එන පික්ට්ස්ලා අතර ගැටුම මින් කදිමට නිරූපණය කර ඇත. සිනමා පටය නැරඹීමේදී මෙම ලිපියේ ඇතුළත් කරුණු සිත තබා ගැනීම පැහැදිලිව රස වින්දනය කිරීමට රුකුලක් වන බැව් මගේ හැගීමයි. මංගල සුබසිංහ සහෝදරයාගේ ලිපියද කියවා බලන්න.

මීට කලින් පළකළ ලිපිය.

කට්ටිය ඔක්කොටම උණු උණුවෙම බයිස්කොප් එකක් දෙන්න හිතුණා. ගොඩක් අය මේකෙ ප්‍රචාරකපට දකින්න ඇති, මමත් දැක්කා. ඒවාගෙම ආශාවෙන් හිටියෙ බලන්න.

ඒත් පුදුමයක්… මොකද මෙකේ හොද කොපියක් නැත්නම් DVD Rip එකක්, චිත්‍රපටිය නොර්වේ රාජ්‍ය තුළ නිකුත්ව සතිදෙක යාමටත් පෙර නිකුත් උනා. බයවෙන්න දෙයක් නැහැ, කොපිය English. මේක තවමත් ඇමරිකාව තුළවත් නිකුත්ව නැහැ. හැබැයි සම්මාන උළෙලවල් කිපයකට මෙම වසර මුල නිකුත් වුණා. එසේම රටවල් කිපයක වසර මුල එළිදැක්කුවට අපිට ඕනෑම චිත්‍රපටියක හොද කොපියක් බලන්න නෝර්වෙ හෝ ඇමරිකාව තුළ නිකුක් වෙනතුරු ඉන්න වෙනවා. මොකද ඊට පස්සෙ තමයි ටොරන්ට් එන්නෙ.

විදේශීය විචාරකයන්ගෙ මතය නම් 2010 වසරෙ හොදම චිත්‍රපටි 10න් මෙකත් එකක් කියලා. ඔව් ඒක ඇත්ත. මමත් බැලුවා ආපුගමන්. 6.8ක IMDB අගයක් ඇති මේකේ ප්‍රධාන චරිතයට වර්තමානයේ ඉතාම ඉක්මනින් ජනප්‍රිය වුණු Olga Kurylenko පණපොවනවා.

කතාව නම් මරු. මතකනෙ, ගිය වසර මුල ආපු Outlander. බලලා නැත්නම් බලන්න. ඒක අපේ බයිස්කොප් සයිට් එකෙ එකත් තියෙනවා. ටිකක් ඒ වගෙ. මම අදහස් කළෙ පසුතල හා සටන් ක්‍රම. කතාවනම් තම අභිමානය ‍රැක ගැනිමට සටන් කරන ගරිල්ලා සෙබළ පිරිසකගෙ ශක්තිය ගැනයි. ඉතිහාසයෙ සත්‍ය කතාවක් තමයි මෙකට මුලික වෙලා තියෙන්නේ. කළු මුහුද තුළ ප්‍රවාහනය වන රෝම සෙබළ පිරිසක් මෙහි මුලික ඉලක්කය වෙනවා. මතකනෙ 300. ඊටද යම් සම්බන්ධයක් තියෙනවා.

බාලාම බලන්න. සටන් වල වගේම කථාවෙද කිසිම අඩු පාඩුවක් නැහැ. මොකද මේක 2010 හොදම චිත්‍රපටි අතර උඩින්ම තියෙන බයිස්කොප් එකක්. ඉතින් තව මොන කතාද?
මේ ලිපියේ සම්පූර්ණ අයිතිය මංගල සුබසිංහ (KOK) සොහොයුරා සතු වන අතර උපුටාගැනීම් සියල්ලම ඔහුගේ අවසරය මතම සිදුවිය යුතුය..

Click Here කල පසු හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක ලැබෙනු ඇත. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

| Bluray | x264 | 720p | 500MB |

Speed4up ලින්ක් බාවිතා කිරීමට නම් ඔබට ඇඩ් බ්ලොක් ඉවත් කිරීමට (ad blocker disabled) සිදුවනු ඇත.  ඩවුන්ලෝඩ් කිරීමේදී ගැටලුවත් ඇති වූවහොත් How to download from speed4up යන ස්ථානය ක්ලික් කර බලාගන්න පුළුවන්. 

Direct Download

| Bluray | x264 | 480p | 540MB |

| Bluray | x264 | 720p | 500MB| YTS |

අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!