One Strange Rock [ S01 : 08 – Alien ] | එකම එක ත්‍යාගයක්, තරඟකරුවන් මිලියන 8ක්..

පෘථිවියෙන් එපිට විශ්වයේ ජීවය පවතින්න හැකියාවක් තියෙන්න පුළුවන් ද? අපි මේ ප්‍රශ්නෙ අපේ අජටාකාශගාමීන් 8 දෙනාගෙන් අහල බැලුවොත්, ඔවුන් කියන්නෙ, “ඔව් අනිවාරෙන් තියන්න පුළුවන්, හැබැයි ඒක ඔබයි මමයි වගේ සංකීර්ණ ජීවයක් නොවෙන්න පුළුවන්. නමුත් ජීවයෙන් තොරයි කියල කියන්න බැහැ.” ඔබ හොඳින් ම දන්නව සාමාන්‍යයෙන් පෘථිවි වායුගෝලයෙන් එපිට කිසිම ජීවියෙකුට ජීවත් වෙන්න බැහැ කියල. එහෙම තමයි අපි හිතාගෙන ඉන්නෙ. නමුත් බැක්ටීරියා කියන්නෙ ඕනම පරිසර තත්වයක් යටතේ ජීවත් විය හැකි සත්ව විශේෂයක්. ඒ කියන්නෙ ඔවුන්ට රික්තයක් තුළ පවා ජීවත් විය හැකියි. ඉතිං එහෙම වටපිටාවක අපි කොහොමද කියන්නෙ පිටසක්වලයන් නැහැ කියල. හැබැයි එහෙම ඉන්නවම කියල කියමුකො. එහෙනම් ඒ අයටත් විසඳගන්න ඕන ලොකු ප්‍රශ්නයක් තියෙනව. “කෑමට ගන්නෙ මොනවද?” සාමාන්‍යයෙන් බැක්ටීරියාවන් නම් ඕනෑම දෙයක් ආහාරයට ගන්නව. යකඩ, ප්ලාස්ටික්, පාෂාණ, තෙල්, මිනිස් මාංශ පවා ඔවුන් ආහාරයට ගන්නව.

ඉතිං අපි දැක්ක කලින් කොටසකදි කිව්ව ඉර අපිට ඒ තරම් ආදරේ හාදයක් නෙවෙයි කියල. මම කියන්න යන්නෙ ඊට පරස්පර විරෝධී කතාවක්. ඉර තමයි අපිට මේ හැමදේම ලබා දෙන්නෙ. “ප්‍රභාසංස්ලේෂණය” මේ වචනය සාමාන්‍යයෙන් අපි 6 වසරෙ විතර ඉඳල නිතර අහන වචනයක්. ඔව් සූර්යයා නැතිනම් ප්‍රභාසංස්ලේෂණයකුත් නැහැ. නමුත් ඔබ දන්නවද ඇත්තටම ප්‍රභාසංස්ලේෂණය කියල කියන්නෙ මොකද්ද කියල? ඇත්තම ප්‍රභාසංස්ලේෂණය අපි දන්න සරළ කතාව නෙවෙයි. ඒක ලොකු ගැඹුරු කතාවක්. පොඩ්ඩක් හිතල බලන්න, ශාක වල පත්‍රිකා කොළ පාට වුණේ කොහොමද? ඇත්තටම දන්නෙ නෑනෙ. මම මෙහෙම කිව්වොත්, ගස් කොළ පාට වෙන්නේ, අපේ අපේ සූර්යයා කොළ පාට සූර්යයෙක් නිසා කියල. ඒක ටිකක් විශ්වාස කරන්න අමාරුයි නේද? නමුත් අපේ සූර්යයා කොළ පාට සූර්යයෙක්. ඔහු විමෝචනය කරන්නෙ නිල් සහ රතු වර්ණයන්, මේ දෙකෙහි එකතුව අවසාන වශයෙන් කොළ පාට ආලෝකයක්. නමුත් විශ්වයේ බොහෝ තැන් වලින් තවත් නිල් සහ රතු ආලෝකයන් මේ අනෙකුත් වර්ණාවලීන් සමඟ එකතු වෙනව. ඒ නිසා මේ වර්ණ සියල්ලේ එකතුව අපිට පේන්නෙ සුදු පැහැයෙන්. නමුත් මේ රතු, නිල් ආලෝකයන් අපේ පෘථිවියේ ශාක මගින් උරාගෙන වර්ණ දෙකෙහි මිශ්‍රණය විදියට නැවත පරාවර්තනය කරන්නෙ කොළ වර්ණය. ඒ නිසා තමයි අපේ ශාක් කොළ පැහැයෙන් පේන්නෙ. ඉතිං පිටසක්වල ජීවයක් පවතිනවනම්, ඒලෝකයේ ගස් තියෙනව නම්, ඒ ගස් කොළ පාට වෙයි කියල හිතන්න අපිට බෑ. ඒ ගස් වලට පැහැය ලැබෙන්නෙ ඒ ලෝකයට ආලෝකය දෙන සූර්යයාගේ වර්ණයෙන්.

ආහාර කියන්නෙ ජීවයට ශක්තිය ලබා දෙන මූලිකම සැපයුම. අපේ ලෝකයේ ආහාර දාමයක් පවතිනව. ශාක සූර්යාලෝකය අනුභව කරනව, සත්තු ශාක අනුභව කරනව, අනෙක් සත්තු ඒ සතුන්ව ආහාරයට ගන්නව. එක පුරුකක් හෝ මේකෙන් ගිලිහී ගියොත් දාමය විනාශ වෙලා යනව. ශාක වලට පුළුවන් ඉතාම කුඩා සූර්යාලෝකයකින් පවා සූර්‍යාලෝකය උරාගෙන ඒව කාබන්ඩයොක්සයිඩ් සමඟ මිශ්‍ර කරල, පිෂ්ට කැට වශයෙන් ශාක පත්‍ර තුළ ගබඩා කර ගන්න. මේ ශාක පත්‍ර වල ගබඩා වුණු ශක්තිය සත්වයින් ආහාරයට ගනු ලබනව. ඒ ආහාර අනුභව කරන සතුන් අනෙක් සතුන් විසින් ගොදුරු කරගෙන ඔවුන්ගේ ශක්තිය ලබා ගන්නව. දාමයෙන් පිට පැනල ශක්තිය ලබා ගන්න බැරිද?පුළුවන්. එහෙම අයත් අපි අතරෙ ඉන්නව. ඒ වගේම තවත් අබිරහස් ලෝකයක් අපේ දෙපා යටින් තියෙනව. ගවේෂණය නොවුණු හඳුනා නොගත් ලෝකයක් අපි තුළම රඳවගෙනයි ඉන්නෙ. ඉතිං එහෙනම් එකතු වෙන්න මේ අපූරු චාරිකාව යන්න.!

 

” ඔබගේ දරුවන් දෙපයින් නැගී සිටින්නේ අපගේ මුතුන්-මිත්තන්ගේ භෂ්මාවශේෂයෙන් පෝෂණය වූ භූමියක බව ඔවුන්ට පහදා දෙනු මැනවි. “

රතු ඉන්දියානු නායක,
– සියැටල් –

 හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක් කරන්න. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

| WEB-DL | x264 | 720p | 382MB |

Direct Download

| WEB-DL | x264 | 480p | 185MB |

 

| WEB-DL | x264 | 720p | 348MB |

 

අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!