One Strange Rock [ S01 : 03 – shield ] | හිරුගේ වියරුව සහ මිහිකතේ සොඳුරු සෙනෙහස…

අවවාදයයි!! වහා ඇබ්බැහි වන සුළුයි…

ඔන්න එහෙනම් තුන්වෙනි කොටස අරගෙන ආව. ආයේ අහන්න යන්නේ ප්‍රශනයක්.

“ඔබ හිතන් ඉන්නේ හිරු පිහිටලා තියෙන්නේ පෘථිවියේ ඉන්න අපිට වාසි සහගතම ස්ථානයක කියලද?
හිරු හොඳ කෙනෙක් කියලද හිතාගෙන ඉන්නේ?” 😀

ඔව් දැන් අනිවාර්යෙන්ම උත්තරේ විදියට,

“හිරු තමා පෘථිවියේ තියෙන ශාකවල ප්‍රභා-සංස්ලේෂණයට උපකාර වෙන්නේ. අපේ ශක්ති ප්‍රභවය හිරු. පොසිල ඉන්ධනවල අඩංගුවෙලා තියෙන්නේ හිරුගෙන් ලද ශක්තිය. හිරු තමා පෘථිවියේ උෂ්ණත්වය පාලනය කරලා අපිට ඉන්න ඕන කරන උෂ්ණත්ව මට්ටම හදල දෙන්නේ. හිරු නැත්නම් අපිත් යුරේනස්, නෙප්චුන් වගේ ශිත ග්‍රහයෙක්.”

ආදී කාරනා හිතට ආව පිළිතුර අතරේ ඇති නේද?  හරි එහෙනම් ඔහොමම පොඩ්ඩක් ඉවසන් ඉමු. 😀

කලින් කිව්වා වගේ, අද කියන්නේ යන්නේ සුර්යා අපිට බලපෑම් කරන විදිය සහ ඒ බලපෑම්වලින් පෘථිවිය අපිව ආරක්ෂා කරන විදිය ගැන.ඒ වගේම අමතර කරුණක් හැටියට එංජින් එකක් නැතුව අඩි අනුදාහක් ඉහලට පියාසර කරන යානයකුත් බලාගන්න ඒ ගැන දැනගන්න අවස්තාව ලැබෙනවා. මුලික කරුණු දිහාවට යොමු උනොත් කලින් කිව්ව වගේ හිරු කියන්නේ අපේ අතිජාත මිත්‍රයෙක් නෙමේ. මිනිහා මිත්‍ර වෙසින් ඉන්න ද්මාරයෙක්. හැබැයි මිනිහව නැතුවත් බැහැ. ඇයි එහෙම කියන්නේ? හිරු සතුව තියෙනව ජිවය විනාශ කරලා දාන්න පුළුවන් අතිශය භයානක මාරක අවි තුනක්. පලවෙනි අවිය තාපය, දෙවැනි අවිය ආලෝකය, තුන්වෙනි අවිය තමා මාරක විකිරණ. මේ දේවල් පෘථිවිය මතුපිටට සෘජුවම පතනය උනොත්. ඇසිල්ලකින් සියලුම ජිවය නැතිවෙලා යනවා. ඒ විතරක් නෙමේ අපි වායු ගෝලයට විමෝචනය කරන කාබන් ඩයි-ඔක්සයිඩ් ප්‍රමාණය ගැනත් ඉන් අපිට සිදුවන හානිය ගැනත්, සොබාදහම් මාතාව විසින් ඒ හැම අන්තරායකින්ම අපිව ආරක්ෂා කරලා, අපි ඇයට කරන හානිදායක තුවාල ඇය විසින්ම සුවපත් කරගෙන තවදුරටත් අපිට මේ මිහිතලය මත ජිවත් වන්නට, ජිවය ඉදිරියටත් පවත්වාගෙන යන්නට හැඩ ගැහෙන්න ඉඩ හරින ආකාරය ඉතාම පැහැදිලිව පෙන්වා දෙනවා.. ඒ වගේම අන්තිමේදී යම් කරුණක් මතුකර පෙන්වනවා. ඒ මෙතෙක් කාලයක් ජිවය ඇතිවී, ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට උපකාරීවූ සුර්යා, දවසක අපේ විනාශයට හේතුවන ආකාරය… එහෙනම් ඉතිං එක කතාංගයක් බලපු කෙනෙක් හරි ඉන්නවනම් මේ වෙනකොට මේ කතාවට ඇබ්බැහි වෙලා ඇති අනිවාර්යෙන්ම. මේ කියා දෙන්නේ.. අපි නොදන්නා… අපේම කතාවයි!

 

” මේ ග්‍රහ ලෝකය හරියට වෙනම ජීවියෙක් වගේ.
මේ ග්‍රහ ලෝකය ජිවත් වෙනවා, හුස්ම ගන්නවා..
මෙහි වලාකුළු එහා මෙහා වෙන්නේ,
හරියට නිකම් මේ ලෝකය ජිවත් වෙන බව පෙන්වන්න වගේ… “

 

 හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක් කරන්න. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

| WEBRip | x265 | 1080p | 700MB |

Direct Download   

| WEB | x264 | 480p | 180MB |

 

| WEBRip | x264 | 720p | 340MB |

 

අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!