102 Not Out (2018)| ජීවිත දෙකක් වෙනස් කල පිය සෙනෙහස….

තමන්ගෙ එකම පුතාව මහලු නිවාසෙකට යවන්නෙ මොන වගේ තාත්තෙක්ද? මේ කතාවෙ ඉන්නෙ ඒ වගේ තාත්ත කෙනෙක්. දට්ටත්‍රේ වකාරියා. වයස අවුරුදු 102යි. ඒ උනාට මනසින් 26 කොල්ලෙක් වගේ. ලෝකෙ වයසම මනුස්සයා විදිහට වාර්තා පොත් අතරට එකතු වුනු අවුරුදු 118ක චීන ජාතික ඔන්ග් චොන්ග් ටුන්ග් පෙන් ගෙ ලෝක වාර්තාව බිඳින්න තමයි හිතාගෙන ඉන්නෙ. ඒකට තව අවුරුදු 16යි තියෙන්නෙ. ඒ අවුරුදු 16 ගොඩක් සතුටින්ඉන්න ඕනෙ, නාකි කම්මැලි එපා කරපු මිනිස්සුන්ගෙන් ඈත් වෙලා ඉන්න ඕනෙ. දට්ටත්‍රේට ඒ රෙකෝඩ් එක කඩන්න තියෙන එකම බාධාව තමයි එයාගෙ පුතා.

දට්ටත්‍රේ ගෙ පුතා, බාබුලාල් දට්ටට්‍රේ වකාරියා. වයස අවුරුදු 75යි. ගතින් වගේම මනසිනුත් 75යි. ගිය අවුරුද්දෙ එක දවසක බාබුලාල් තීරනය කලා එයා විනාඩි 15කට වඩා නෑවොත් එහෙම එයාට හෙම්බිරිස්සාව හැදෙයි කියල. එදා ඉඳන් හැමදාම එයා නාන්න විනාඩි 14කට කලින් එලාම් එක තියෙනවා. සාමාන්යෙන් බාබුලාල් කවදාවත් කිසිම දෙයක් අමතක කරන්නෙ නෑ. ඒත් එයා හැම වෙලාවෙම කලින් පරිස්සම් වෙනවා. කොහොමත් එයා හිතන්නෙ එයාගෙ වයසට එයා එක පාරක් නෙවෙයි දෙපාරක් පරිස්සම් වෙන්නම ඕනෙ කියල. එයාගෙ ප්‍රෙශර් එක නෝමල් වෙන්න ඕනෙ. සීනි නෝමල් වෙන්න ඕනෙ. හැමදාම ඩොක්ටර් මෙහ්තගෙ ක්ලිනික් එකට ගිහින් චෙකප් එකක් කර ගන්නවා. කෙටියෙන් කියනවනම්, බාබු කියන්නෙ නාකියෙක්. නාකියෙක් කියන්නෙ කවුද කියල දන්නවනෙ? ජීවත් වෙන්නත් බය මැරෙන්නත් බය මිනිහෙක්.

බාබුලාල් කියන්නෙ එයාගෙ තාත්තගෙ සම්පූර්නයෙන්ම අනිත් පැත්ත. දෙන්න ලෝකෙ දකින්නෙ දෙවිදිහකට. ගෙදර මෙයාලට වෙනම ෆ්රිජ් දෙකක් තියෙනවා. බාබුලාල්ගෙ එපා කරපු ෆ්රිජ් එකෙන් කන එක එපා කරපු දට්ටත්‍රේ වෙනම ෆ්රිජ් එකක් ගෙනාවා. නෑ නැ, එයා ඒකෙ තියෙන ඔක්කොම කන්නෙ නෑ. සෞඛයම හේතු නිසා ඒව කන නොකන එක වෙනම කතාවක්. ඒත් ෆ්රිජ් එක අරින එකම හෙන ආතල් වැඩක්නෙ. හැබැයි එයාට දර්ශනයක් තියෙනවා.

මේ දර්ශනය තේරුම් කරල දෙන කෙනා තමයි දිරූ කියන්නෙ. මොලෙයි කතාවයි අතරෙ තියෙන සම්බන්දෙ දෙවියො මෙයාට දීල නැහැ. එයා මුම්බායට ආවෙ ගුජරාටියෙ පුංචි ගමක ඉඳන්. එයාට හස්මුක් මෙඩිකල් එකේ ඩිලිවරි ජොබ් එකක් ලැබුනා. එයා ෆාමසියෙ වැඩ කලත් තෘප්තිමත් වෙන්නෙ ශාන්ති නිවාසෙ රස්සාව කරලා. අවුරුදු 102ක දට්ටට්‍රේ එක්ක කතා කරන එක හරියට එයාට විටමින් පෙති වගේ. හැබැයි අතුරු ඵලත් නැතුවම නෙවෙයි.

ඉතින් මේ දෙන්නත් තමයි තමයි දට්ටත්‍රේ ලෝක වාර්තාව තියන්න යන්නෙ. බලමු දට්ටත්‍රේට ලෝක වාර්තා පොතට යාවිද කියල.

2018 මැයි මාසෙ 04 වෙනිද තිරගත වීම ආරම්බ කල මේ චිත්‍රපටිය අධ්‍යක්ශනය කරන්නෙ Umesh Shukla. රංගනයෙන් දායක වෙන්නෙ සුපිරි නලු රංගන ශිල්පීන් දෙදෙනෙක්, Amitabh Bachchan සමගින් Rishi Kapoor. සංගීත අධ්‍යක්ශනය Salim–Sulaiman සහ Amitabh Bachchan. මේ චිත්‍රපටියෙ බාබුගෙ චරිතයට මුලින් තෝරගෙන තියෙන්නෙ Paresh Rawal. එහෙත් ඒ චරිතය පස්සෙ Rishi Kapoorට ලැබෙනවා.

ඉතින් මෙ පාර ගෙනාවෙත් ඇති තරම් හිනා වෙන්න පුලුවන් චිත්‍රපටියක්. බලන ගමන් කමෙන්ටුවක් දාන් යන්න අමතක කරන්න එපා. තවත් චිත්‍රපටියකින් හමු වෙමු.


හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක් කරන්න. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

| HDRip | x264 | Esub  | 700MB |

DAC26EA755DF7B93579DF6E1D05D3AEE959EC660

Direct Download

| HDRip | x264 | Esub | 380MB |

       

| HDRip | x264 | Esub | 700MB |

       

| HDRip | x264 | 720p | 660MB |

              

| HDRip | x264 | 720p | 920MB |

       

  අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

2 thoughts on “102 Not Out (2018)| ජීවිත දෙකක් වෙනස් කල පිය සෙනෙහස….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!