Master and Commander: The Far Side of the World (2003) | ලෝකයේ ඈත කෙළවරක සිට….

ආයුබෝවන් ! මේ චිත්‍රපටියට සබ් දාන්න කියලා එව්වේ සිසිල ප්‍රසාද් අයියා. හැබැයි වැඩේ හිතන තරම්ම ලේසි වුනේ නෑ. වැඩේ මම හිතුවට වඩා කල් දිග් ගැස්සුනා.

චිත්‍රපටිය ගැන කියනවා නම් මේක අයත් වෙන්නේ Action, Adventure, Drama යන වර්ගීකරණයට. අධ්‍යක්ෂණය කරලා තියෙන්නේ ඕස්ට්‍රේලියානු චිත්‍රපටි අධ්‍යක්ෂකවරයෙක් වන Peter Weir විසින්. ඒ එංගලන්ත ජාතික නවකතාකරුවෙක් වන Patrick O’Brian විසින් 1969 දී රචිත Master and Commander නවකතාව ඇසුරෙන්. චිත්‍රපටිය මනාප 182,474 සමගින් IMDb රේටින්ග්ස් 7.4/10 ක ඉහල අගයක් ලබාගෙන තියනවා. 76 වෙනි ඔස්කාර් සම්මාන උළලේදී මේ චිත්‍රපටිය සම්මාන වර්ග දහයකට නිදේශ වෙලා තියනවා. ඒ අතරින් Best Cinematography සහ Best Sound Editing යන සම්මාන ද්විත්වය දිනා ගැනීමට හැකිවෙලා තියනවා. හැබැයි අනිත් සම්මාන අටම දිනාගෙන තියෙන්නේ The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) චිත්‍රපටියයි. ඒ වගේම තවත් සම්මාන 21 ක් දිනාගෙන තියනවා
වගේම නිර්දේශවීම් 90ක් වාර්තා වෙලා තියනවා. චිත්‍රපටියේ ප්‍රධාන චරිතයට පණ දෙන්නේ ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතික Russell Crowe විසින්. එයා තමයි Gladiator (2000), Robin Hood (2010), A Beautiful Mind (2001), යන චිත්‍රපටිවලත් ප්‍රධාන චරිතයට පණ පොවන්නේ. අනෙක් චරිත වලට A Knight’s Tale (2001), The Da Vinci Code (2006), Iron Man (2008), Iron Man 2 (2010), The Avengers (2012) සහ Iron Man 3 (2013) යන චිත්‍රපටි වලින් මුණගැසුණු Paul Bettany සහ The Lord of the Rings කතාමාලාවේ Peregrin Took ගේ චරිතයට පණ පොවන Billy Boyd යන කට්ටිය තමයි රංගනයෙන් දායක වෙන්නේ.

1804 දී නැපෝලියන් බොනපාට් බලයට පත් වුනාට පස්සේ එයා රටවල් ආක්‍රමණය කරන්න පටන් ගන්නවා. එතකොට ප්‍රභල රටවල් වෙලා තිබ්බ ඉතාලිය, ජර්මනිය , ස්විට්සර්ලන්තය සහ රෝම අධිරාජ්‍යත් තමන්ගේ ග්‍රහණයට ගන්නවා. ඒ වගේම එයාගේ ඊලග ඉලක්කය වෙන්නේ එංගලන්තය. එවකට ලොව ප්‍රභලම නාවික හමුදාවට එරෙහිව සටන් කරන්න නැපෝලියන්ගේ හමුදාත් ඔවුන්ගේ නැව් අලුත් තාක්ෂණයෙන් නිමකළා. ඒ හින්දම මේ නාවික හමුදා අතර ප්‍රබල සටනක් ඇති වුනා. ඒ වගේම ඒ සටන් මුළු ලෝකේ පුරාම තියන ප්‍රංශ සහ එංගලන්ත නැව් අතර හටගත්තා. 1805 දී උතුරු බ්‍රසීල වෙරළට ආසන්නයෙන් යාත්‍රා කරන H.M.S. Surprise නැවට මුලස්ථානයෙන් පණිවිඩයක් ලැබෙනවා. ඒකෙන් කියන්නේ ප්‍රංශ ආරක්ෂක නැවක් වන Acheron නැවට පහර දෙන්න කියලා. ඉතින් ඉස්සරහට මොනවා වෙයිද? චිත්‍රපටිය ඇත්තටම තාත්විකව නිර්මාණය කරලා තියනවා. ඒවගේම නාවිකයන් විශ්වාස කරන ශාප, කපිතාන්ට විරුද්දව ඇති කරන කැරලි ගැසීම් වගේ සිද්දීත් මේ චිත්‍රපටිය පුරාවටම තියනවා.

මේ චිත්‍රපටිය සම්බන්ධ වන්නේ රුවල් නැව් වලට හින්දා ගොඩක් තියෙන්නේ එයට සම්බන්ධ වචන. විශේෂයෙන්ම නැවේ කොටස් වලට. එව්වා දැන් ගොඩක් වාග් මාලාවෙන් වියැකිලා ගිහින් තියෙන්නේ. විශේෂයෙන්ම සිංහල ශබ්ද කෝෂයෙන්. ඒ සදහා පිලියමක් විදිහට මම කරේ ඒකෙ ඉංග්‍රීසි වචනය තියලා ඒ ඉස්සරහින් ඒකෙ තේරුම ඉදිරිපත් කරපු එක. මම හිතනවා ඒක රසවින්දනයට බාදාවක් වෙන්නේ නැති වෙයි කියලා. විශේෂ ස්තුතිය පුද කරන්න ඕනි කණිෂ්ඨ වෙළද නාවික ඉංජිනේරු මගේ සහෝදර ධනුක ජයසිංහට. මේ චිත්‍රපටියේ නාවික වචන තේරුම් කර එකට. ඒ වගේම මම මේ උපසිරසියෙ ගෞරවය ඔහුට පුදකරනවා.

නැවත හමුවෙමු. ඔබට ජය !


හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක් කරන්න. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

| Bluray | x264 | 720p | 900MB |

9599E3D6B48617DA08CCB425A684F79C4F8C49B6

Direct Download

| Bluray | x264 | 720p | 900MB | 

        

  අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

One thought on “Master and Commander: The Far Side of the World (2003) | ලෝකයේ ඈත කෙළවරක සිට….

 • May 6, 2018 at 3:54 am
  Permalink

  I have noticed you don’t monetize your website, don’t waste your
  traffic, you can earn additional bucks every month because
  you’ve got hi quality content. If you want to know how
  to make extra money, search for: Ercannou’s essential adsense alternative

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!