The Greatest Showman (2017) ලොවක් වසඟ කළ, අසමසම සංදර්ශන ශිල්පියෙක්!

මියුරු සත්සර රටා අතරින් ඔවුන්ගේ මනරම් ලොවට පිය නඟන්නට, ඒ මනරම් ලෝකය තුළින් ඔබේම වූ ලොව හෙළිපෙහෙලි කර ගන්නට, සොවින් තැවුන ඔබේ සිත සුමිහිරි ගී නදින් සන්තුෂ්ටියෙන් පුරවා හරින්නට, මිනිත්තු 105 ක කාලයක් හොඳටම ප්‍රමාණවත්! මෙය අතිශයෝක්තියක් නම් නෙවෙයි, ඔබ සංගීතකාමියෙක් නොඑසේ නම් කලාකාමියෙක් නම්, ඔබේ දෑසට, ඔබේ දෙසවනට, ඔබේ මනසට මේ සිනමා සිත්තමේ ආශ්වාදය ආශිර්වාදයක් ම වනු ඇති. විශ්වාස කරනවා නම් විශ්වාස කරන්න, මේ සුමියුරු සත්සර රටා ඔබේ රෝම කූප කෙලින් කරන්නට සමත් වනු ඇති, එය ඔබේ රුධිර නාලයක් පාසා සැරිසරමින් ඔබේ රිදුම් සැනෙකින් සුවපත් කරන්නාක් මෙන් දැනෙනු ඇති.

The Greatest Showman 2017 ඇමරිකානු සිනමා සිත්තම දැනට IMDb දර්ශකය 8.0 ක ඉහළ අගයක් දිනා ගන්නට සමත් වී ඇති,Michael Gracey ගේ අධ්‍යයක්ෂණයෙන් අපූරුවට හැඩ වෙමින්, Hauh Jackmanඑහෙමත් නැත්නම් කවදාවත් වයසට නම් නොයන ලෝගන් අයියාගේ අසමසම රංගනයත්, Zac Efron ගේ උන්මාදනීය කඩවසම් බවත්, Michelle Williams ගේ සුන්දරත්වයත් හරි අපූරුවට මුසු කරමින්, පවුලේ සැමට එකට සිට නැරඹිය හැකි, ඔබ අනිවාර්යෙන්ම නැරඹිය යුතු සිනමා සිත්තමක්!

සත්‍ය කතාවක් ඇසුරින් වන මෙම සිනමා සිත්තම ගෙතෙන්නේ P.T.බර්නම් නම් ඇමරිකානු අසහාය සංදර්ශන කරුවාගේ ජීවිත කතාව අලලායි. බර්නම් (Hauh Jackman), තම ආදරණීය බිරිඳ චැරිටි(Michelle Williams), දියණියන් දෙදෙනා සමඟ එක්ව ගෙවන සරල, විනෝදකාමි දිවිය, සන්දර්ශන ශිල්පියෙක් බවට පත් වීමත් සමඟ පෙරලියකට භාජනය වන ආකාරයයි. ආදරය, විරහව, සිනහව, කඳුල, ජය, පරාජය යනාදි සියලු දෑ සපිරි, මේ සිනමා සිත්තම, සන්දර්ශනයෙන් ලොවක් වසඟ කළ ඒ අපූරු මිනිසාගේ ජීවන ගීය ඔබට සමීප කරාවි. එහෙමනම්, බර්නම් ප්‍රමුඛ අපූරු ශිල්පී කණ්ඩායම සමඟ ඔවුන්ගේ සංදර්ශනය හා ඒකාත්මික වන්නට මෙතැන් පටන් ආදරයෙන් ආරාධනා!

හොඳයි එහෙනම් 100 වෙනි කඩයිම් සපුරන මේ වෙලාවේ ඒ වෙනුවෙන් මම මේ චිත්‍රපටය තෝරා ගත්තා කියලා කියන්න විදියක් නෑ. මොකද, 100 ට හොඳ චිත්‍රපටයක් හොයද්දි ඇඩ්මින් සිසිල ප්‍රසාද්සහෝදරයා තමයි මේක කරමුද කියලා ඇහුවේ. චිත්‍රපටයේ හොඳ පිටපතක් අන්තර්ජාලයට නිකුත් වෙලා තිබුනත්, ඉංග්‍රීසි උපසිරැසියක් නිකුත් වෙලා තිබුනේ නැහැ. ඔන්න ඔහොම ඉන්න අතරෙදි තමයි ඇඩ්මින් මණ්ඩලයේ සමීර සහෝදරයාDutch වලින් තිබුන උපසිරැසියක් ඉංග්‍රීසියට හරවලා එව්වේ. ඉතින් අද 100 වෙනි කඩයිමට මේ අපූරු සිනමා සිත්තම ඔබේ අතට තිළිණ කරන්න මට හැකි වුනේ විශේෂයෙන්ම සිසිල සහෝගෙයිසමීර සහෝගෙයි උදව්වෙන්! ඒත් එක්කම බයිස්කෝප් සිංහලෙන් ඇඩ්මින් මණ්ඩලයේ අනික් සාමාජිකයන්වත් මතක් කරන්න ම ඕන. නම් වශයෙන් මතක් කරනවනම් බයිස්කෝප් සිංහලෙන් නිර්මාතෘ ඉසිර සහෝදරයා, අපි වගේ අංකුර ශිල්පීන්ට අතහිත දෙන රොයිලි සහෝ, අපේ ඇවිදින පුස්තකාලේ අසංක (ලෝගන්) සහෝ, කාටත් එක හැන්දෙන් බෙදන අපේ නිහතමානි හසන්ත සහෝ, හින්දි කින්ආසිරි සහෝ, හිත හොඳ විමා සහෝ, හරිම අහිංසක සමන් සහෝ, වෙලාවට කලාවට තිතට වැඩ කරන සුධීර සහෝ, ඒ වගේම ඇඩ්මින් නලින් සහෝ, සීක්‍රට් සුපර් ස්ටාර්යශෝධ සහෝ ගැන කියන්නම ඕන. ඇඩ්මින් මණ්ඩලයේ එකම කාන්තා නියෝජනය නිර්මාණි අක්කව මේ වෙලාවේ විශේෂයෙන්ම මතක් කරනවා.

ඔන්න දැන් තමයි අමාරුම වැඩේ. බයිස්කෝප් සිංහලෙන් සොඳුරු වෙබ්පළේ සාමාජිකාවක් වෙලා ආ ගමන් මඟ ගැන කෙටියෙන් හරි වචනයක් නොකීවොත් ඒක අඩුවක් වෙයි කියලා හිතනවා. හා හා පුරා කියලා 2017. 02. 02 වෙනිදා Thank you(2011)හින්දි චිත්‍රපටයට සිංහල උපසිරැසි මේ අඩවියේ මගේ නමින් පළ වෙද්දී මට දැනුන සතුට 100 වෙනි උපසිරැසිය ගෙන එන මේ මොහොතේ ඇති වෙන සතුටට වඩා වැඩියි. ඊට අමතරව හින්දි චිත්‍රපට වලින් ගත්තොත් Hungama(2003)Kismat Konnection (2008)Lage Raho Munna Bhai(2006)Mom (2017) , 100 Days (1991)චිත්‍රපටත්, Run Lola Run (1998) ජර්මානු චිත්‍රපටයටත්, Men and Chicken (2015)ඩෙන්මාර්ක්, ජර්මානු චිත්‍රපටයත්, Your Name (2016)To the forest of Firefly Lights (2011) කියන ජපන්, ඇනිමේෂන් චිත්‍රපට වලටත්, The Shape of Water (2017)ඇමරිකානු චිත්‍රපටයත්, Voldemort; Origins of the Heir (2018) ඉතාලියානු Fan made prequel එකටත් උපසිරැසි ගෙන එන්න මට වාසනාව ලැබුනා.

ඒ වගේම රූපවාහිනි කතා මාලා කීපයකටත් උපසිරැසි නිර්මාණය කරන්න මට පුලුවන්කම ලැබුනා. මගේ මුල්ම කතා මාලාවකට කළ සිංහල උපසිරැසි ගැන්වීමPinnochchio (2014) කොරියානු කතා මාලාව. ඒ වෙනුවෙන් ඔබ ලබා දුන් අසීමිත යහපත් ප්‍රතිචාර නිසාම Healer (2014-2015)The girl who sees smells (2015),The King 2 Hearts (2012) කොරියානු කතා මාලා සම්පූර්ණ කරන්නට මට හැකි වුනා. එතැනින් නොනැවතී ඇමරිකානු කතා මාලාවකටත් අත ගහන්න මට ඇති වුන ආසාවේ ප්‍රතිඵලයක් විදියට Fringe කතා මාලාවේ දෙවන සමයේ කොටස් 10 කට උපසිරැසි ගැන්වූවා. ඉන්පස්සේ මවිසින් උපසිරැසි නිර්මාණය කළ Harley and the Davidsons ඇමරිකානු මිනි සීරිස් එක මට ලැබුන වටිනාම නිර්මාණයක් විදියට සලකන්න කැමතියි. ඒ වෙනුවෙන් ලෝගන් සහෝට විශේෂ ස්තූතිය! ඔහොම ඔහොම ගිහින් රවිඳු රුක්ෂාන් සහෝගෙ ඉල්ලීමකටThe Brave කතා මාලාවේ එක කොටසකටත් උපසිරැසි ගෙන එන්න මට පුලුවන් වුනා.

හින්දි චිත්‍රපට වලින්, කොරියානු කතා මාලා වලට, එතැනින් ජර්මානු, ඉතාලියානු, ඇමරිකානු චිත්‍රපට සහ කතා මාලා වලට, එතනිනුත් ජපන් ඇනිමේෂන් චිත්‍රපට දක්වා ගිය මගේ ගමනේ දන්නෙම නැතුව 100වෙනි කඩයිමටත් ඇවිත්. 50 වෙනි කඩයිමෙන් පස්සේ තමයි මට බයිස්කෝප් සිංහලෙන් යාලුවෝ ගොඩක් ම දැන හඳුන ගන්න ලැබුනේ. ඒ අතරේ කළු ලැයිස්තුවේ වීරවරිය සුරේනි අක්කා, මගේ ආදරණීයපූර්ණි අක්කා, හින්දි ක්වීන් මුතුඅමා අක්කා, අපේ සුදු නංගි ගයේෂා, අපේ චූටි නංගි සොනාලි මතක් කරන්නම ඕන. ඒ වගේම තාමත් මට කතා කරන්න බැරි වුන කොරියන් ක්වීන් කනිෂ්කා අක්කාවත් මතක් කරන්න ම ඕනේ. බයිස්කෝප් පවුලෙන් මට හමුවුන අයියලා, මල්ලිලා ටිකත් මේ ගමන්ම මතක් කරන් යන්නම්. අපේ සහෝදර බයිස්කෝප් මංසල ඇඩ්මින්තිසර නියෝ, බයිස්කෝප් ඩවුන්ලෝඩ්ස් අඩවියෙ ඇඩ්මින් සඳුන් ධනුෂ්කමයුර සුරාජ්දසන් බුද්ධිකචන්දිම අමරසිංහ,සමීර චතුරංගදිල්ෂාන් කාලිංගඋශාන් පියුමාල්තාරක නුවන්දේවක සඳරුවන්,තරිඳු පෙරේරාදිල්ෂාන් මධුරංගචමල් අතපත්තුප්‍රනීත් මධූනවීන් නිසල්රසිත ප්‍රදීප්ළහිරු චානකඉසුරු සම්පත්, අයියලා සෙට් එකත්, ඉමේෂ් කුමාරරවිදු රුක්ෂාන්ප්‍රනීත් චින්තකචාමර සම්පත්,ප්‍රබුද්ධ කේසරසොහාන් ජයසූරියයසිරු කපුරුසිංහදිල්ෂාන් සචින්තසෂිත් සඳරුවන්ඉසුරු දිල්ෂාන්නිලුපුල් මධුකප්‍රියඅචින්ත උදයංගඑල් සී.ද. මැල්,රංග ප්‍රසන්නරශීන් මන්සිල්රඛිත රණතුංගඅදීත ප්‍රවීන් මල්ලිලා සෙට් එකත් ආදරෙන් මතක් කරනවා. කාගෙ හරි නමක් අමතක වුනා නම් සමාව අවසර!

ඉතින්, බයිස්කෝප් පවුල ජීවිතේට ආවත් එක්කම මගේ පවුලේ අම්මාතාත්තා,අක්කාප්‍රබුද්ධ අයියා ඒ වෙනුවෙන් ලබා දුන් සහය අනන්තයි, අප්‍රමාණයි. ගොඩක්ම වෙලාවට මම නිවාඩුවක් ලැබුනම ගෙදර දුවන් එන්නේ ෆිල්ම් එකක්, දෙකක් කරන්නම බලාගෙන. බොරුවට නෝක්කාඩු කිය කියා, මගේ අහිංසක ආසාවට ඉඩ දෙන පවුලක් ලබන්න මම වාසනාවන්තයි කියලා මට හිතෙනවා. චිත්‍රපටයක් බලනවා වගේ නෙවෙයි උපසිරැසියක් නිර්මාණය. කරලා ම බලන්න ඒ අත්දැකීම කොහොමද කියලා. එක්කෝ ඔයාට වැඩේ එපාම වෙයි, නැත්නම් ඔයා ගලව ගන්න බැරි විදියටම වැඩේට ඇබ්බැහි වෙයි. මටත් වෙලා තියෙන්නේ ඇබ්බැහි වීම. ඒ නිසයි විශ්ව විද්‍යාලීය වැඩ කන්දරාවක් අස්සේ කොහොමහරි මේ වැඩෙත් කරන්නේ.

විශේෂයෙන්ම මේ වෙලාවේ මම අධ්‍යාපනය ලබන ඌව වෙල්ලස්ස විශ්ව විද්‍යාලයේ ආදරණීය සහෝදර සහෝදරියෝ මතක් කරන්න ඕන. ඒ හැමෝගෙම නොමඳ ප්‍රතිචාර මේ ගමන මේ තාක් දුරට එන්න මට මහා ශක්තියක් වුනා. මගේ රූමිලා තුන්දෙනාට විශේෂයෙන්ම ස්තූති කරන්න ඕනෙ. මොකද, එයාල තමයි මගේ උපසිරැසි නිර්මාණ මුලින්ම රස විඳලා ගුණ දොස් විචාරය කරන්නෙ.

ආදරණීය බයිස්කෝප් රසික සහෘදත්වය, මම මේ වෙලාවෙ කොහොම නම් අමතක කරන්නද! ඔයගොල්ලෝ දාන එක කමෙන්ට් එකක්, එක වෝට් එකක් ගානේ මට දැනෙන්නෙ පුදුම සතුටක්. ඒ සතුටට තියන ලෝබකමටද මම ඇබ්බැහි වෙලා තියෙන්නෙ කියලත් වෙලාවකට හිතෙනවා.

දන්නෙම නැතුව ලිපිය දිග වැඩි වුනාද මන්දා! එහෙනම් ආයිත් හමුවෙමු.

”The noblest art is that of making others happy.”
-P.T.Barnum-

ආයුබෝවන්!

 

හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක් කරන්න. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrents Download

 | HC-HDRip | 720p | x264 | 750MB |

FE0D05AF69D32BD936AEF3F0D8EF89274522D3F8

 Direct Download

 | HC-HDRip | 480p | x264 | 330MB |

 | HC-HDRip | 720p | x264 | 750MB |

 | HC-HDRip | 720p | MkvCage | 800MB |

අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

One thought on “The Greatest Showman (2017) ලොවක් වසඟ කළ, අසමසම සංදර්ශන ශිල්පියෙක්!

  • April 19, 2018 at 09:57
    Permalink

    Meh links ekak wath weda karanne nane. Page eka display wenne “File not found ” kiyala

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!